Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

ikonka studia

Kierunek Biologia - Lista 47 uczelni w Polsce

Zobacz listę

Biologia

Jeśli wybierasz się na biologię, z pewnością zastanawiasz się, czego możesz się spodziewać... Czym ten kierunek studiów różnił się będzie od licealnego przedmiotu? W jakich kursach będziesz musiał uczestniczyć? I gdzie znajdziesz pracę? Mamy odpowiedź!

Maturzystom biologia kojarzy się przede wszystkim z przedmiotem wykładanym w szkole, lubianym mniej lub bardziej, albo z samym egzaminem dojrzałości. Niektórzy z nich – ci, którzy na lekcje biologii uczęszczali z ochotą – wybiorą być może biologię jako kierunek studiów. Jako gałąź nauki biologia zajmuje się, mówiąc krótko, badaniem życia. Pole zainteresowań jest w tym przypadku niezwykle szerokie; biologia opisuje zarówno powstawanie i rozwój życia, jak i budowę organizmów oraz ich funkcjonowanie w środowisku. Wszystkie zagadnienia badawcze biologii, a jest ich wiele, odnoszą się do podstawowego dla tej nauki fenomenu – fenomenu życia. Dla pasjonatów studia na biologii okażą się z pewnością strzałem w dziesiątkę. W toku nauki zgłębią bowiem wykładane w szkole średniej zagadnienia, odkryją także tematy, o których dotąd nikt nawet nie wspominał.

Predyspozycje kandydata, czyli co powinno cechować studenta biologii

Przyszły biolog powinien być osobą cierpliwą i rzetelną. Już na studiach, podczas zajęć laboratoryjnych, cechy te okażą się niezwykle przydatne. Podobnie zresztą w przyszłej pracy zawodowej – precyzja i wytrwałość będą szczególnie istotne w żmudnej pracy laboratoryjnej lub podczas realizacji długoletnich nieraz projektów eksperymentalnych. Praca naukowa wymagać będzie z kolei dociekliwości i umiejętności stawiania oraz weryfikowania hipotez, a praca nauczyciela – zmysłu pedagogicznego i łatwości w przekazywaniu własnej wiedzy uczniom. W zależności od wybranej drogi zawodowej, biologowi potrzebne będą zatem różne predyspozycje, jednak tym, co łączyć powinno wszystkich kandydatów na studia biologiczne, jest przyrodnicza pasja i ciekawość, która sprawia, że chce się wiedzieć, „co w trawie piszczy?”.

Organizacja studiów, specjalności

Biologię studiować można stacjonarnie (dziennie) lub niestacjonarnie (zaocznie, wieczorowo); tak na uczelniach państwowych, jak i prywatnych – kierunek ten znajduje się w ofercie edukacyjnej wielu szkół wyższych.Zarówno na studiach I stopnia, jak i na studiach II stopnia studenci wybrać mogą specjalność, która ma na celu ukierunkowanie ich kariery i jeszcze lepsze przygotowanie do pełnienia późniejszych obowiązków zawodowych.Oto przykładowe specjalności:- mikrobiologia;- biologia człowieka;- biologia roślin;- biologia zwierząt;- biologia środowiska;- biologia eksperymentalna;- bioinformatyka;- zarządzanie zasobami przyrody;- biologia medyczna;- biologia molekularna;- ekologia i różnorodność biologiczna;- genetyka i biologia eksperymentalna;- nauczycielska (biologia);- nauczycielska dwuprzedmiotowa (biologia z chemią, biologia z geografią);- przyrodoznawstwoi inne.Specjalności oferowane na studiach biologicznych nie tylko stanowią odpowiedź na potrzeby rynku pracy, ale też na zróżnicowane zainteresowania studentów.

Program studiów biologicznych

Biologia
Zgodnie z ministerialnymi standardami, obejmującymi podstawowe i kierunkowe treści kształcenia, adepci biologii w toku studiów I stopnia uczestniczyć będą w zajęciach między innymi z zakresu: matematyki; fizyki i biofizyki; chemii; biologii molekularnej i biotechnologii; biologii molekularnej i biotechnologii; budowy, funkcji i rozwoju organizmów; różnorodności i ewolucji organizmów oraz biologii środowiskowej. Z kolei podczas studiów II stopnia realizowane będą przedmioty z zakresu: metodologii nauk przyrodniczych; metod statystycznych w biologii; bioetyki; technik mikroskopowych; metod kultur in vitro; paleobiologii. Lwią część przedmiotów – tak na studiach I, jak i II stopnia – stanowią przedmioty specjalizacyjne. Przykładowy plan studiów I stopnia dla specjalności bioinformatyka przedstawia się następująco: - matematyka;- wprowadzenie do statystyki biologicznej;- chemia nieorganiczna;- chemia organiczna;- chemia fizyczna;- fizyka i biofizyka;- biochemia;- biologia komórki;- genetyka;- bioróżnorodność roślin;- bioróżnorodność zwierząt;- anatomia funkcjonalna człowieka;- wstęp do biologii systemów;- technologie informacyjne;- projektowanie i programowanie obiektowe;- fizjologia roślin;- fizjologia zwierząt;- ewolucjonizm;- mykologia;- ekologia;- filogenetyka molekularna;- bioinformatyka strukturalna;- bioinformatyczne projekty naukowei inne.

Perspektywy zawodowe. Gdzie jest praca dla biologa?

Biologia
Absolwenci biologii zatrudniani są między innymi w laboratoriach badawczych, diagnostycznych i kontrolnych, w których wykonują zadania z zakresu podstawowej analityki i prac badawczych (między innymi w służbie zdrowia); w instytutach naukowo-badawczych; w przemyśle (między innymi jako wykonawcy specjalistycznych ekspertyz); w administracji rządowej i samorządowej; w szkolnictwie (po ukończeniu specjalności nauczycielskiej lub kursu pedagogicznego absolwenci z dyplomem licencjata nauczać mogą biologii w gimnazjum, a ci z dyplomem magistra – w szkołach pogimnazjalnych); w placówkach ochrony przyrody; w ośrodkach hodowli zwierząt lub roślin; w placówkach specjalistycznych (na przykład: ogrody botaniczne, ogrody zoologiczne); w ośrodkach doradczych. Biolodzy mają spore pole do popisu, jeśli idzie o doskonalenie swoich kompetencji. Bez względu na obraną ścieżkę kariery – czy to w nauce, w szkolnictwie czy w przemyśle – liczne kursy, szkolenia i studia podyplomowe pozwalają podnosić zawodową atrakcyjność. Możliwości powstają także w tych branżach, gdzie dochodzi do mariażu biologii z innymi dziedzinami.

Rekrutacja

Aby dostać się na biologię, należy przede wszystkim przyłożyć się do... biologii. To jednak nie wszystko – niewiele uczelni rekrutuje kandydatów na podstawie wyników maturalnych z jednego przedmiotu. W parze z biologią nie zaszkodzi zdać chemii lub fizyki. Niektóre uczelnie biorą pod uwagę również wynik z obowiązkowej od niedawna matematyki i z nowożytnego języka obcego. Przepis na rekrutacyjny sukces przybierać więc może rozmaite formuły, dlatego warto zawczasu sprawdzić wymagania wybranych uczelni.Red. B. Stachnik

Lista uczelni na kierunku Biologia

Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
Akademia Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie (UP)
Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka (WUMed)
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie
Akademia Techniczno-Informatyczna w Naukach Stosowanych (ATINS)
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (UPWr)
Uniwersytet Rolniczy (URK) im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Uniwersytet Zielonogórski (UZ)
Uniwersytet Rzeszowski (UR)
Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
Uniwersytet Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu
Uniwersytet Jana Kochanowskiego (UJK) w Kielcach
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Uniwersytet Jagielloński (UJ)
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW)
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego (UKW)
Uniwersytet Pomorski w Słupsku
Bydgoska Szkoła Wyższa (BSW)
Wydział Biotechnologii (BIOTECH) Uniwersytetu Wrocławskiego
Śląska Wyższa Szkoła Medyczna (ŚWSM) w Katowicach
Europejska Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski (UWM) w Olsztynie
Uniwersytet w Siedlcach (UwS)
Akademia Nauk Stosowanych w Koninie
Akademia Wychowania Fizycznego (AWF) im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu
Kujawska Szkoła Wyższa (KSW) we Włocławku
Politechnika Opolska (PO)
Śląski Uniwersytet Medyczny (SUM) w Katowicach
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu
Uniwersytet Opolski
Uniwersytet Przyrodniczy (UP) w Lublinie Wydział Nauk Rolniczych w Zamościu
Uniwersytet Szczeciński (USZ)
Uniwersytet Śląski w Katowicach (UŚ)
Uniwersytet w Białymstoku (UWB)
Uniwersytet Warszawski (UW)
Uniwersytet Wrocławski (UWR)
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa (Gdańsk)
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa (Giżycko)
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa (Skoczów)
Uniwersytet Przyrodniczy (UP) w Poznaniu
Uniwersytet Gdański (UG)
Uniwersytet WSB Merito w Toruniu
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) w Warszawie
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny (ZUT) w Szczecinie
Uniwersytet Łódzki (UŁ)
Społeczna Akademia Nauk (SAN) Łódź

CENY ZA STUDIA NA KIERUNKU Biologia

Nazwa uczelni Stacjonarne Stacjo. Niestacjonarne Niestacjo.
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego (UKW)

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego (UKW)

od 1900 zł /Semestr Dowiedz się więcej
Uniwersytet Gdański (UG) od 2500 zł /Semestr
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu 2300 zł/semestr